ROZVOJ ADIKTOLOGICKÉ PÉČE VE ŽĎÁŘE NAD SÁZAVOU

Název projektu: APP: Adiktologická prevence a péče

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_043/0001540

Realizace: 1. 9. 2023 – 31. 8. 2026

Projekt je financován z Operačního programu Zaměstnanost plus.

Obsahem projektu je doplnění stávajících adiktologických aktivit v lokalitě s cílem pokrýt potřeby společnosti v adiktologické oblasti. Projekt je zaměřen na práci s osobami se závislostním chováním a/nebo osoby ohrožené závislostním chováním, jejich osoby blízké, veřejnost a pracovníky. Půjde o realizaci terapeutických komunitních skupin, odborných besed pro veřejnost a vzdělávání pracovníků. Místem realizace bude primárně okres Žďár nad Sázavou.

Klíčové aktivity projektu:

KA1: Komunitní terapeutické skupiny pro osoby s adiktologickou obtíží

Konkrétně půjde o realizaci 4 souběžně běžících terapeutických skupin pro osoby potýkající se se závislostí a osoby blízké. Skupiny budou vedeny dvojicemi terapeutů /odborníci v problematice závislostí) a budou probíhat nejčastěji ve frekvenci jednou týdně v rozsahu 2,5 hodiny.

• 1 podpůrná (klientům umožňuje rozvíjení témat do větší hloubky a jistou kontinuitu. Výhodou této skupiny je stabilita, možnost pracovat na svých tématech systematicky a jít do plné hloubky obtíží, větší bezpečnost, intimita.)
  • 2 otevřené skupiny (Žďár n.S. + Bystřice n.P.) (je otevřenější a vhodná pro ty, kteří nemohou docházet pravidelně nebo se jim nedaří dlouhodobě abstinovat. Do skupiny bude možné přijít i jen jednou nebo začít docházet pravidelně.)
  • 1 rodičovská (Jde o inovativní aktivitu vycházející z potřeb osob v lokalitě. Realizace skupiny je naplánována v intervalu jednou za čtvrt roku.)

KA2: Adiktologické vzdělávací besedy pro veřejnost

Obsahem besed bude informování veřejnosti o příznacích rizikového či závislostního chování u jejich blízkých, varovné signály (chybění peněz do rodinného rozpočtu, zanedbávání povinností, atd), informování o možnostech pomoci osobám závislým či závislostí ohrožených, nastavení si hranic a pravidel, informovat o možnostech řešení dluhů v rodině atd.

KA3: Vzdělávání pracovníků

Pro všechny pracovníky projektu v přímém kontaktu s klienty (KA1, KA2) bude zajištěna podpora formou intervize a supervize.

Cíle projektu:

Hlavním cílem projektu je prostřednictvím doplnění spektra služeb nabídnout CS aktivity v oblasti soc. začleňování a prevence soc. vyloučení osob. Půjde svým způsobem o komunitní formu projektu (realizují místní odborníci pro místní obyvatele za účelem efektivnějšího propojení lokálních služeb).

Cílem realizace KA1 je zlepšení situace osob, které využijí ter. skupin (předpokládá se zapojení celkem 77 osob).

U 80% zapojených osob dojde k posunu alespoň v 7 ze 13 sledovaných charakteristik:

– míra zapojení se do společenských a rekreačních aktivit

– míra zapojení se do profesních aktivit (zaměstnání, práce doma), příp. studia

– fyzické obtíže v souvislosti se závislostí

– psychické obtíže

– srovnání schopnosti abstinence před touto podporou a nyní

– vztahy k rodině, blízkým

– míra spokojenosti se sebou samým

– zvládání obtížných situací v životě

– výskyt kriminálního nebo pro okolí škodlivého chování

– vnímání budoucnosti

– míra zodpovědnosti za svůj život

– zhodnocení, jak plnohodnotný vnímám svůj život

– touha užívat drogu/hrát

V oblasti realizace besed KA2 se předpokládá realizace cca 30 besed. Cílem bude dosáhnout většího informování veřejnosti o příznacích rizikového či závislost. chování u jejich blízkých a informují o možnostech pomoci těmto osobám. Střízlivý odhad předpokládá dopad u cca 120 osob. Předpokládá se realizace primárně on-line formou (možnost anonymity i vzdálené účasti), částečně prezenčně. Předpokládá se, že 70% účastníků se dozví nové skutečnosti, které budou přínosné jak pro ně tak pro jejich blízké.